Навигација

Училишни лиги

Банер

Посетители

Има 28 гости присутни
Посетители досега: : 923640

Project Appraisal Document

Банер

Мапа

Банер

Спортски прославен 20-ти Септември

Банер

Грижа и едукација на младата популација

Банер

Внатрешна ревизија

Банер

Политика за квалитет на Општина Ѓорче Петров

Банер

Насловна
Добредојдовте

 

002
003
004
005
006
007
008
009
010
011
012
013
014
015
016
017
018
019

 
Нечовечко однесување кон недолжни животни PDF Печати Е-пошта
Четврток, 27 Август 2015
Грозна слика во дворот на ООУ „ Димитар Поп Георгиев-Беровски во општината Ѓорче Петров. На трева лежи исцрпен коњ на кого му се надѕираат само ребрата и за кој на никој не му е грижа. Невино животно кое полека, нехумано, се мачеше пред очите на граѓаните кои, рака на срце се обидувале да му помогнат но попусту. Ова невино животно полека гаснеше на очиглед на јавноста. Треба да нема ништо човечко во некој кој се нарекува човек за да дозволи ваква ситуација. Но, не знам зошто сега е крива општинската служба, како што наведуваат дел од порталите кога општината реагирала веднаш од кога е приметен коњот во дворот. Општинарите и директорот на училиштето лично се обратиа до полицијата штом добија сознанија за настанот, а полицијата веднаш излегла на лице место, ја констатирала состојбата и земела податоци од сите инволвирани страни. Истиот ден (26август) коњот е  оставен во дворот, а истиот ден е отсранет од дворот. Во нашиот разговор со активистите од друштвото за заштита на животни „Анима-мунди“ дознавме дека коњот НЕМАЛ скршена нога, како што првично беше објавено туку исцрпеноста и некои внетрешни заболувања и возраста го довеле животното во таква состојба. 
Повеќе...
 
На 1 септември започнува „ Ѓорче –Kуп-2015“ PDF Печати Е-пошта
Среда, 26 Август 2015
По повод празникот на општината Ѓорче Петров 20 септември ќе се одржи традиционалниот голем турнир во мал фудбал „Ѓорче –Куп 2015“ кој и годинава предизвика голем интерес кај љубитеите на овој спорт но и кај голем број на екипи. До сега се пријавени 32 екипи но организаторите очекуваат да се надмине минатогодишната бројка од 35 и таа да достигне до 40 екипи затоа што пријавувањето се уште трае .
 
 
 
Повеќе...
 
Ѓорчепетровци горди со својот олимпиец PDF Печати Е-пошта
Среда, 26 Август 2015
Градоначалникот на Општината Ѓорче Петров Сокол Митровски го прими дваесет и три годишниот ѓорчепетровец Марко Блажевски кој е повеќекратен македонски пливачки рекордер во повеќе дисциплини. До година ќе патува на Олимпијадата во престолнината на Бразил, Рио де Жанеиро  , како член на нашата олимписка експедиција кој прв од нашитеб спортисти ја исполни олимписката норма за учество. Ќе се натпреварува на патеката 200 и 400 метри мешано. Неговиот личен и македонски рекорд на 200 метри мешано е 2минути и 2 секунди и со овој рекорд обезбеди норма за учество на Олимписките Игри-2016.
 
 
 
Повеќе...
 
Завршуваат работите на Улицата „18“ во „Даме Груев“ PDF Печати Е-пошта
Среда, 26 Август 2015

Завршува поставу поставувањето на павер елементите на  улица „18“ во населбата „Даме Груев“ , општина Ѓорче Петров . Улицата , која е крак на главната сообраќајница „Лука Геров“ која минува низ населбата. Долга е 120 метри и со променлива широчина од 3 до 3,5 метри. На улицата предходно е изведена нова канализациска и водоводна мрежа.

 

Повеќе...
 
40 седница на Советот при Општината PDF Печати Е-пошта
Вторник, 25 Август 2015
Советот на општината Ѓорче Петров на четриесетата седница го усвои извештајот за извршување на буџетот на Општината за вториот квартал од 2015 година. Советот ги усвои  и предлог одлуките за утврдување на Нацрт-деталните урбанистички планови за градските четврти С3 10, ( просторо околу гробишта во Општината Ѓорче Петров) и С3 11( просторот над пругата во северо-западниот дел од Општината).
 
 
 
Повеќе...
 
« ПочетокПред12345678910СледноКрај »

Лист 1 од 176

Translations

Macedonian Albanian Bulgarian Croatian English French Greek Italian Serbian Turkish

Актуелности

Реализирани проекти 2012

Банер

Реализирани проекти

Банер

Линкови

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
bottom

Виста Груп (с) Copyright 2009. Сите права се заштитени.